rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Główne forum dyskusyjne

rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce » 24 lis 2009, o 13:00


s_13 napisał(a):
jakie wydatki mogę wliczyc i czym dokumentowac?:
- działka - akt notarialny wystarczy?

Tak. Możesz ponadto odliczyć prowizję pośrednika
i koszty (notariusz, vat).
- materiały kupowane na fakturę ok, ale narzędzia?

Narzędzia nie. Wiele interpretacji wskazujących,
że narzędzi nie można zaliczyć "w koszt" remontu/budowy.
- umowy o dzieło z wykonawcami (nie firma, więc bez faktury Vat)?

IMO raczej Ci to odrzucą, aczkolwiek próbować można (i trzeba :-)
Do umów dołączyć warto dowody zapłaty.
- odliczam vat od materiałów budowlanych, czy odejmuje zwrot vat od
tych wydatków (odliczenie vat będę robił PO rozliczeniu ulgi)?

Nie- wydatki ujmujesz jako "cenę nabycia"- wartość plus wszystkie koszty.
Co do kwoty zwrotu VAT- zobacz Art.3 pkt 6 USTAWY z dnia 29 sierpnia
2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych
z budownictwem mieszkaniowym.
- w trakcie tych 2 lat ożeniłem się (więc wspólnota majątkowa), czy
wydatki od tego momentu liczę tylko w połowie?

Nie, o ile rozsądnie nabyłeś nieruchomość (działkę) jako
majątek osobisty (za pieniądze ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości).
Jeśli nie- zarówno ten zakup jak i wydatki na budowę
US policzy Ci w połowie (przynajmniej widziałem takie interpretacje).

--
Dominik (& kąpany)
"Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie zabrać." (S.J. Lec)
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy w oparciu o Art. 54 Konstytucji RP
DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce
 
Posty: 35
Dołączył(a): 9 wrz 2009, o 08:37


Re: rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce » 24 lis 2009, o 14:21


Ghost napisał(a):
Jak to jest ?

Jak masz wspolnote to wszelkie zakupy nieruchomosci maja wpis u
notariusza na malzenstwo.

Nieprawda. Wystarczy klauzula, że nieruchomość nabywana jest
przez X jako majątek osobisty ze środków pochodzących ze sprzedaży
osobistego majątku Y.

To oczywiście pod warunkiem, że nie było umowy zmieniającej
(tu:rozszerzającej) współwłasność ustawową (tzw. intercyzy).

Przerabiałem osobiście (dwukrotnie :-), nie było problemów zarówno
u notariusza jak i w US.

--
Dominik (& kąpany)
"Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie zabrać." (S.J. Lec)
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy w oparciu o Art. 54 Konstytucji RP
DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce
 
Posty: 35
Dołączył(a): 9 wrz 2009, o 08:37

Re: rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce » 24 lis 2009, o 14:26


Aleksander napisał(a):
Podepnę się z nieco inną wersją.
Żona (przez zamążpójściem) miala swoje mieszkanie.
Wyszła za mąż (wspólnota majątkowa).
Sprzedaje mieszkanie.

Pieniążki z mieszkania są tylko jej ? Czy jej i męża?

Jej. Art. 33 KRiO. Zakładając brak umowy rozszerzającej
współwłasność ustawową.
W kontekście tego co powyżej, tzn. czyli 2 lata na wykorzystanie
pieniążków ze sprzedaży mieszkania, by nie zapłacić podatku.

I teraz - tylko ona powinna kupić działkę, czy też działka
może być kupiona na nią i męża ?

Tylko ona- ze środków pochodzących z majątku osobistego.
I dalsze faktury też na nią. To ona sama ma się rozliczyć
z tego podatku (ze sprzedaży mieszkania).

Ewentualnie można zawrzeć umowę rozszerzającą współwłasność
małżeńską o to właśnie mieszkanie, wspólnie je sprzedać,
wspólnie kupić działkę i wspólnie budować. Tyz piknie.

--
Dominik (& kąpany)
"Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie zabrać." (S.J. Lec)
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy w oparciu o Art. 54 Konstytucji RP
DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce
 
Posty: 35
Dołączył(a): 9 wrz 2009, o 08:37

Re: rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce » 24 lis 2009, o 14:40


s_13 napisał(a):
mieszkanie było moje "kawalerskie", działkę też kupiłem jako kawaler,
i w tym stanie też rozpocząłem budowę, w trakcie budowy ożeniłem się i
sporządziliśmy z żoną notarialnie intercyzę, że wszystko co posiadamy
staje się majątkiem wspólnym od dnia podpisania, więc, tak sobie
myślę, że do tego dnia wydatki były tylko moje i odliczam je w
całości, a po tym dniu już wspólne i odliczam tylko połowę, dobrze
rozumuję? a może te PO też odliczam w całości, bo umowa nie dzieli
majątku na pół tylko wprowadza współwłasnośc (jestem nadal

Cóż, mnie się _wydaje_, że to poprawne rozumowanie, ale poszukaj
najlepiej jakiejś interpretacji US/IS, np. na http://interpretacje.tmxp.pl/

Nie będzie to prawnie wiążące, ale może pomóc.

Powodzenia!

--
Dominik (& kąpany)
"Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie zabrać." (S.J. Lec)
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy w oparciu o Art. 54 Konstytucji RP
DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce
 
Posty: 35
Dołączył(a): 9 wrz 2009, o 08:37

Re: rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez sppspp » 24 lis 2009, o 15:17


Aleksander pisze:
Chyba że np. po zakupie działki przez nią (załóżmy, koszt działki =
kwota ze sprzedanego mieszkania) - i rozliczeniu się z US, tę
działkę jakoś uwspólnić i dopiero wybudować dom ? :)

Jakaś propozycja wyjścia z tej sytuacji ?
Tak, aby żona nie musiała płacić podatku za sprzedaż
mieszkania, ale aby dom/dzialka była jednak wspólna.

Darowizny między małżonkami są zwolnione z podatku. :)

--
spp
sppspp
 
Posty: 125
Dołączył(a): 9 wrz 2009, o 09:53

Re: rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez sppspp » 24 lis 2009, o 19:32


Aleksander pisze:
Darowizny między małżonkami są zwolnione z podatku. :)

No to niezłe absurdy są jednak z tymi podatkami.

Nie napiszę że jest inaczej, ale w tym co jest można próbować znaleźć
jakieś rozwiązanie. :)
Żona się rozlicza osobno, mimo że mamy wspólnotę.

Ale to były pieniądze ze sprzedaży jej osobistego (odrębnego) majątku. :)
Kupuję działkę sama - tylko po to, żeby w papierach
się urzędowi zgadzało (pewnie jakiś specjalny zapis w akcie
notarialnym).

Tak. Zgodne Wasze oświadczenie, że te pieniądze to osobisty majątek żony.
Potem daruje mi połowę (przecząc temu zapisowi w akcie, że tylko jej)

No właśnie nie - to co było przed ślubem nie jest składnikiem wspólnego
dorobku (z wyjątkami już wspominanymi). Wcale nie przeczy zapisowi w
akcie - to naprawdę jest _tylko_ jej działka. :) Oczywiście, nic nie
stoi na przeszkodzie aby od początku była to _wasza_ wspólna działka ale
wtedy rozliczenie z US może się skomplikować. :(
- i w końcu jest WSPOLNE, jak powinno być od początku. eh ;)

A na którym początku? Tak patrząc - dlaczego w momencie ślubu nie
rozszerzyliście wspólnoty majątkowej? ;)

--
spp
sppspp
 
Posty: 125
Dołączył(a): 9 wrz 2009, o 09:53

Re: rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez DominikMonikamszs » 24 lis 2009, o 19:37


Aleksander pisze:
No to niezłe absurdy są jednak z tymi podatkami.

Fakt. Ale nikt nie głosuje na ludzi chcących maksymalnie
uprościć podatki, wszyscy na tych, którzy obiecują
"że dadzą". Ale to taka mała dygresja.
Żona się rozlicza osobno, mimo że mamy wspólnotę.

Ale sprzedała składnik majątku osobistego...
Gdybyście go uwspólnili przed sprzedażą- problemu
by nie było.
Kupuję działkę sama - tylko po to, żeby w papierach
się urzędowi zgadzało (pewnie jakiś specjalny zapis w akcie
notarialnym).

Możecie kupić na was oboje- tyle, że skarbowy uzna tylko połowę
ceny za wydatki żony. To samo z późniejszymi wydatkami na
budowę. O ile koszt budowy>2*cena mieszkania to w zasadzie
nie ma większego problemu.
Potem daruje mi połowę (przecząc temu zapisowi w akcie, że tylko jej)
- i w końcu jest WSPOLNE, jak powinno być od początku. eh ;)

Niezupełnie. Powinno to wyglądać tak:
a) żona kupuje działkę (na siebie, za pieniądze ze sprzedaży mieszkania-
zapis w akcie notarialnym!)
b) żona wydaje pieniądze na budowę (tak, aby wydatki w ciągu 2
lat+działka>=cena
sprzedanego mieszkania)
c) żona rozlicza się ze skarbowym z rzeczonych wydatków
d) zawieracie z żoną umowę notarialną o rozszerzeniu wspólności ustawowej
(dużo taniej, niż darowizna)- działka i dom są wspólne.

--
Pozdrawiam,
Dominik & Co (z domku)
DominikMonikamszs
 
Posty: 3
Dołączył(a): 9 wrz 2009, o 14:01

Re: rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez sppspp » 24 lis 2009, o 19:46


Dominik & Monika pisze:
d) zawieracie z żoną umowę notarialną o rozszerzeniu wspólności ustawowej
(dużo taniej, niż darowizna)- działka i dom są wspólne.

O ile taniej?

--
spp
sppspp
 
Posty: 125
Dołączył(a): 9 wrz 2009, o 09:53

Re: rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez NotBearpaulcom.HATESPAM » 25 lis 2009, o 00:51


s_13 wrote:
jakie wydatki mogę wliczyc i czym dokumentowac?:

- splate kredytu mieszkaniowego

W moim przypadku dotyczylo to splate kredytu jakim obciazone bylo
sprzedane mieszkanie oraz splaty zarowno kapitalu i odsetek placonych w
ciagu tych 2 lat karencji od kredytu zaciagnietego na zakup nowego
mieszkania. Do US skladalem zaswiadczenie o splacie kredytu oraz wyciag
z konta kredytowego.


--
NotBear
NotBearpaulcom.HATESPAM
 
Posty: 12
Dołączył(a): 30 paź 2009, o 21:00

Re: rozliczenie zwolnienia od podatku od sprzedaż y nieruchomości

Postprzez DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce » 25 lis 2009, o 07:19


spp napisał(a):
d) zawieracie z żoną umowę notarialną o rozszerzeniu wspólności ustawowej
(dużo taniej, niż darowizna)- działka i dom są wspólne.

O ile taniej?

Trochę może się zapędziłem z tym "dużo". To zależy.

O ile pamiętam- notarialne rozszerzenie wspólności ustawowej
- taksa 400 zł.
Darowizna- zależnie od wartości nieruchomości, np. dla wartości
250 000 zł- taksa notarialna 885 zł. W obu przypadkach trzeba
doliczyć VAT.

PCC przy darowiźnie liczone jest od kwoty obciążeń
("Podatkowi podlegają: [...] umowy darowizny
- w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów
i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.")
- więc jeśli np. dom ma hipotekę na 200 000 zł, to trzeba
przy darowiźnie połowy zapłacić 100 000 * 2% = 2000 zł.
A jeśli hipoteki nie ma- PCC brak.

Czyli trzeba wyliczyć, co się bardziej opłaca.
Przy małej wartości nie obciążonej nieruchomości może
opłacić się darowizna.

Poza tym, notariusz _może_ (choć zwykle biedny nie może...) wziąć mniej
- ustawowo określona jest maksymalna taksa.
PCC oczywiście to nie dotyczy.

--
Dominik (& kąpany)
"Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie zabrać." (S.J. Lec)
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy w oparciu o Art. 54 Konstytucji RP
DominikCoDominik.Alaszewskinawirtualnejpolsce
 
Posty: 35
Dołączył(a): 9 wrz 2009, o 08:37

Następna strona >>

<< Zobacz inne tematy

 


  • Tematy pokrewne
    Odpowiedzi
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości